پیش بارگذار اجومال

وبلاگ

لزوم فراگیری شیوه های فرزند پروری

فرزند
روان شناسی

لزوم فراگیری شیوه های فرزند پروری

به گزارش روابط عمومی بنیاد :هانیه جعفری روانشناس بنیاد در خصوص لزوم برگزاری دوره های فرزند پروری ، لزوم یادگیری روش های تربیت کودک همچنین اینکه این دوره ها برای چه افرادی مناسب بوده و اهمیت یادگیری این دوره را بر سلامت روانی اجتماعی و رفتاری کودک چیست گفتند:.

دانش فرزندپروری والدین نیاز به فرهنگ سازی دارد. مادران و پدران ما فرزند آوری میکنند در حالی که مهارت‌های فرزندپروری را آموزش ندیده اند. معمولا هم اینگونه است که همسران بچه‌دار می‌شوند و فرزندانشان را براساس آزمون و خطا و یا توصیه های تجربی سایر افراد ،پرورش میدهند. در حالی که بسیاری از ویژگی‌های افرادی که وارد جامعه می‌شوند درکودکی و در ارتباط با والدین شکل می‌گیرد.

این روان درمانگر کودک با بیان اینکه در برخی دوره‌ های آموزشی، والدین در خصوص چگونگیِ ارتباط گرفتن با کودک، چگونگی حرف زدن با کودک و چگونگی گوش‌دادن به حرف‌های کودک آموزش‌های لازم را می‌بیند، گفت: معتقدیم که بچه زمانی می‌تواند به گونه‌ای مسئولیت پذیر و مطمئن وارد جامعه شود که ارتباطی مبنی بر اعتماد را در خانه لمس کرده باشد و در جایی محترم شمرده شده باشد و عزت نفسش رشد کرده باشد.

جعفری تاکید کرد:‌ بحث اصلی ما این است که فرزند پروری مهارتی است که باید آن را آموخت. فرزند

آوری و تربیت و پرورش کودک مساله ای بسیار حیاتی و مهم است که درصورت عدم یادگیری صحیح آن، آینده ی فرزند تحت شعاع قرار گرفته و آسیب های روانی و رفتاری جدی ای بجای میگذارد. اگر بچه‌ای دچار هیجانات می‌شود اگر بچه‌ای عصبانی می‌شود، می‌ترسد، ناراحت است، غمگین یا ناامید می‌شود؛ ما باید در  کنار او  باشیم و مثل یک مربی هیجان، به او بیاموزیم که چگونه غم خود را را کم کند و چگونه عصبانیتش را بروز دهد و یا مدیریت کند و بیاموزد که راه درستِ بروز دادنِ این احساسات چیست؟:

فرزندپروری بی‌نقص: ایده‌ای بدون پایه و اساس

علیرغم تاکید بر فراگیری روش های اصولی در تربیت فرزند، باید این نکته را در نظر داشت که همه ما انسان هستیم و مرتکب اشتباهاتی می‌شویم که در میان اکثریت پدرها و مادرها رایج است. جنبه مهم ماجرا، تلاش ما برای یادگیری از اشتباهات خودمان و تکرار نکردن آنها است؛ یعنی همان کاری که باید به فرزندان‌مان بیاموزیم. اگر به این درک برسیم، دیگر سبک فرزندپروری خودمان را با دیگران مقایسه نخواهیم کرد و از مقایسه فرزندان خودمان با فرزندان دیگران نیز دست خواهیم برداشت

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *