پیش بارگذار اجومال
دلبندم؛خجالت-نکش

دلبندم؛خجالت نکش (مقابله با کمرویی کودک)

برگزار کننده : پیش آموز
haniejafari
هانیه جعفری
اخرین بروزرسانی اردیبهشت ۸, ۱۴۰۱
0 نفر ثبت نام کرده اند

درباره این دوره

درباره این دوره

 

بعضی کودکان کم رو تر و خجالتی تر از سایر کودکان هستند، به گونه ای که معمولا در جمع ساکت تر هستند، در دوست یابی دچار مشکل می شوند، این کودکان عمدتا رفتارهایی انجام میدهد که ما به این نتیجه میرسیم که او ذاتا کمرو است رفتار هایی از قبیل ساکت بودن در جمع، قایم شدن پشت والدین هنگام رو به رو شدن با آشنایان، گوشه گیری در جمع کودکان و رفتارهایی از این دست، صفت خجالتی بودن برخلاف تفکر اکثریت جامعه صفت منفی نیست البته اگر بیش از حد و به گونه ای در بزرگ سالی برای فرد ایجاد مشکل کند نباشد، اگر در ذهن شما به شکل منفی و بد جا افتاده است نیازمند اصلاح شدن است، پیش آموز تلاش کرده تا این مقاله توضیهات مفیدی به شما بدهد و با آموزش یکسری مهارت ها بتوانید از کمرویی فرزند خود جلوگیری کنید.

از دلایل خجالتی بودن کودک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

محیط و وراثت

ژن‌ها و محیط هر دو می توانند در کمرویی ما نقش داشه باشند، ترکیب یک سری از ژن ها میتواند به گونه ای باشند که فرد را در آینده و حتی بزرگ سالی حساس تر و خجالتی تر کند که این امر باعث ایجاد یکسری از مشکلات مانند گوشه گیری در جامعه، مشکل در روابط اجتماعی و شاید حتی مشکل در زندگی مشترک در زندگی فرد می شود بعلاوه اینکه خصوصیات اخلاقی والدین اثر زیادی در شکل گیری شخصیت، اخلاقیات و رفتار کودک دارد، به گونه ای که کودک در اثر یادگیری مشاهده ای، اخلاقیات و رفتار والدین و حتی مدل حرف زدن و برخورد آن ها با دیگران را مشاهده میکند و آن ها الگو برداری میکند.

روند رشد

گاهی تفسیر و برداشتی که والدین از خجالتی بودن کودک خود دارند تنها به دلیل مقطعی از روند رشد طبیعی کودک است، کودک در گذر از مرحله به مرحله ی دیگر رشد، محتاط تر عمل میکند و نسبت به والدین خود وابستگی بیشتری پیدا می کند و گاها اضطراب جدایی و دست دادن والدین را تجربه میکند.

اضطراب جدایی

اغلب کودکان در سنین 6 ماهگی تا 3 سالگی اضطراب جدایی را تجربه میکنند که دراین حالت میل کمتری به دوری از والدین و یا ترک والدین خود و آشنایی با افراد غریبه و حتی نزدیکان دیگر را دارند و از تجربه ی محیط های جدید مثل مهدکودک، تنها بودن در اتاق، سفر رفتن یکی از والدین، بستری شدن  یکی از والدین به دلیل بیماری و هر شرایط جدید دیگری به شدت اجتناب میکنند، که این میتواند تفسیر غلط والدین به کمرویی باشد چرا که همان طور که اشاره کردیم این رفتار ها در کودکان کاملا طبیعی است.

ما در پیش آموز و در دوره دلبندم، خجالت نکش (مقابله با کمرویی کودک) سعی کردیم راه های پیش گیری و مقابله با کمرویی را به شما آموزش دهیم تا اگر کودک دلبندتان دچار کمرویی است بتوانید به آسانی با این موضوع مقابله کنید، البته این دوره برای تمام والدین مناسب است چرا که حتی اگر کودکتان دچار کمرویی نیست باز هم می توانید با یادگیری این دوره در آینده از پیش آمدن این موضوع در کودک خود از آن جلوگیری کنید.​

اهداف یادگیری

راهکارهایی که بواسطه ان متوجه شوید که ایا کودک خجالتی و کم رو است یا تحت تاثیر عوامل رشدی قرار دارد؟
برخی اوقات زمینه های ارثی با عوامل محیطی تقویت می شود که از جمله این عوامل می توان به تجربه های کودک، یادگیری از محیط و سرکوب اعتماد به نفس شان به وسیله ی اطرافیان بزرگسال به خصوص والدین عنوان کرد.
یکی دیگر از عوامل تقویت کننده کمرویی کودک، انتظار بیش از حد والدین از کودک است. زمانی که والدین بیش از حد ظرفیت و توان کودک از او انتظار داشته باشند و کودک نتواند ان را براورده کند، بین خود وجودی و خود ارمانی او فاصله ایجاد شده و باعث بروز کمرویی ناشی از عدم اعتماد به نفس و بوجود آمدن طرحواره ی نقص و شرم در کودک میشود . کودک به این باور میرسد که “من دوست داشتنی نیستم” یا “من کارآمد نیستم”.
با دانستن این موضوع والدین باید در رفتار خود تعادل ایجاد کرده و مهارت های برخورد با کودک را آموزش ببینند تا برچسب نامناسب به فرزند خود نزنند و باعث بروز آسیب های روانی و رفتاری در او نشوند.
در این دوره به این آسیب ها و چگونگی رفتار صحیح والدین در برخورد با کودک میپردازیم​

موارد ارائه شده

  • بچه نمیتونه از خودش دفاع کنه ؟
  • تو مهمونی ها پشت من قایم میشه
  • آیا بچم خجالتیه یا اعتماد به نفسش پایینه؟
  • چجوری بهش جرأتمندی رو آموزش بدم؟

اساتید دوره

برگزار کننده : پیش آموز

0/5
20 دوره
0 دیدگاه
39 دانشجو
مشاهده بیشتر

هانیه جعفری

0/5
7 دوره
0 دیدگاه
10 دانشجو
مشاهده بیشتر

یک نظر بنویسید

رایگان
سطح
همه سطح‌ها
مدت زمان 1.5 ساعت

موارد ارائه شده

  • بچه نمیتونه از خودش دفاع کنه ؟
  • تو مهمونی ها پشت من قایم میشه
  • آیا بچم خجالتیه یا اعتماد به نفسش پایینه؟
  • چجوری بهش جرأتمندی رو آموزش بدم؟

آیا می خواهید برای همه فعالیت ها، اعلان های پوش نوتیفیکیشن دریافت کنید؟