پیش بارگذار اجومال
حقوق-شهروندی

حقوق شهروندی (همه چیز درباره ی مهریه)

برگزار کننده : پیش آموز
حمزه-ای
دکتر حمزه پور
اخرین بروزرسانی بهمن ۲۵, ۱۴۰۰
1 نفر ثبت نام کرده اند

درباره این دوره

سقف و میزان مهریه

در قانون قانون حمایت خانواده آمده است که اگر مهریه بیش از 110 سکه باشد پرداخت آن مشروط به توانایی مالی زوج است. طبق این قانون میزان مهریه متعارف 110 سکه بهار آزادی است که مرد موظف است آن را پرداخت کند و وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیت‌های مالی است، در صورتی که مهریه سقف مذکور را رد کند، دادگاه تمکن مالی مرد را برای پرداخت بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که فرد زندانی شود یا خیریعنی فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است. لذا کسانی که تمکن مالی پرداخت 110 سکه را نداشته باشند، با اعمال ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، ممکن است به زندان بروند .

نحوه وصول مهریه

در گذشته موضوع مطالبه مهریه بدوا از طریق مراجع قضایی (خانواده ) صورت می گرفت . این امر موجبات اطاله دادرسی را فراهم می نمود و زوجه برای رسیدن به حقوق قانونی خود می بایست مدتها منتظر می ماند . در اثنای دادرسی های مطول ، گاها زوج اموال خود را به ثالث منتقل می نمود که در این فرض حق زوجه تضییع می گردید . برای جلوگیری از این اطاله ناموزون دادرسی تصمیماتی به شرح آتی اتخاذ شد …

با توجه به اینکه عقدنامه سند رسمی می باشد مهریه ابتدائاً و مستقیماً باید از طریق اجرای ثبت محل انجام گیرد.

لذا برای وصول مهریه از طریق اجرای ثبت در مرحله اول زوجه باید با مراجعه به دفتر خانه ی ثبت کننده ازدواج خود درخواست صدور اجراییه بنماید که سردفتر طبق سند ازدواج به صورت سیستمی اجراییه را صادر و به اداره پنجم اجرای ثبت ارسال و یا نامه را به زوجه تحویل می نماید تا به اجرای ثبت جهت ثبت پرونده مهریه ببرد.

در مرحله دوم مسئول تشکیل پرونده اوراق اجراییه و رونوشت سند ازدواج و تقاضانامه و قبض پستی و در صورت داشتن وکیل وکالتنامه را دریافت می نماید و در مرحله بعدی مدارک را به اداره پنجم جهت تشکیل پرونده ارسال می نماید که بعد از تشکیل پرونده شماره پرونده به متقاضی پیامک می گردد .

در مرحله سوم متقاضی جهت بازداشت اموال زوج به اداره پنجم مراجعه و تمام مشخصات اموال زوج از جمله ملک و زمین و خودرو و موتور سیکلت و …. را در قبال تعداد مشخصی از سکه ها که مهریه زوجه می باشد  به درستی و دقیق اعلام می نماید تا در در دبیرخانه و بایگانی اداره اجرای ثبت  به ثبت برسد.

در مرحله چهارم از اموال استعلام گرفته می شود که اگر به صورت سند رسمی به نام زوج باشد بازداشت گردند و

در مرحله آخر به مزایده گذاشته می شوند و مهر زوجه از آن اموال وصول می گردد.
اما در صورتی که مالی به صورت مبایعه نامه ای به نام زوج باشد و یا اگر هیچ مالی به نام زوج یافت نگردد در این صورت زوجه باید پرونده اجرایی را مختومه نماید و با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ارائه مدارک دادخواست مطالبه مهریه را ثبت می نماید و بعد از مشخص شدن شعبه دادگاه خانواده صلاحیت دار باقی مراحل را به صورت قانونی طی می نماید.

دکتر حمزه پور. حقوقدان و مدرس دانشگاه​

اهداف یادگیری

آشنایی با نحوه ی وصول مهریه
آیا تنها 110 سکه قانونی است؟
آشنایی با نحوه ی حکم جلب برای پرداخت مهریه
فرار از دین چیست؟
در چ ه صورت مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟

مخاطب هدف

  • دانشجویان حقوق ، زوجین، افراد در شرف ازدواج

اساتید دوره

برگزار کننده : پیش آموز

0/5
20 دوره
0 دیدگاه
39 دانشجو
مشاهده بیشتر

دکتر حمزه پور

مدرس

0/5
1 دوره
0 دیدگاه
0 دانشجو
علی حمزه پور * دکتری حقوق بین الملل عمومی * مدرس دانشگاه * مولف چند جلد کتاب با عناوین : ۱ . محشای منشور سازمان ملل متحد ۲ . فرهنگ جامع حقوق و تکالیف شهروندی ۳ . قوانین و مقررات خودرو (با تکیه بر حقوق مصرف کننده و تولید کننده ) ۴ . محشای قانون شورای حل اختلاف ۵. بایسته های آیین نگارش حقوقی و کیفری ۶ . حقوق کار ۷ . قافیه های چشم به راه (کتاب شعر ) * مولف مقالات علمی متعدد با عناوین : ۱. بررسی ابعاد حقوقی ترور سردار سلیمانی ۲ . حقوق بشر و بشر دوستانه و نقش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء و پاسداشت از آن ۳ . بررسی عملکرد گروه تکفیری دانش از منظر جنایت علیه بشریت ۴ . شهروند و امنیت سرمایه گذاری و آزادی گردش سرمایه ۵ . درآمدی بر مفهوم حقوق شهروندی در آموزه های دینی ۶ . صلاحیت دیوان عدالت اداری در ابطال مقررات ودوستی * بیش از یکصد عنوان مقاله و سرمقاله و یادداشت حقوقی در روزنامه های مختلف *برنامه های آموزشی متعدد از شبکه ۲ برنامه نمادو * دارای گواهینامه رسمی icdl *گواهینامه رسمی کارگاه مدیریت شهری * گواهینامه دوره عالی خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران * گواهینامه تخصص در تنظیم قراردادهای EPC و .....
مشاهده بیشتر

یک نظر بنویسید

آیا می خواهید برای همه فعالیت ها، اعلان های پوش نوتیفیکیشن دریافت کنید؟